Det tyske fodboldforbund ransaget

Det tyske fodboldforbund ransaget

759
0
DEL

I den seneste tid er det kommet frem, at Tyskland angiveligvis skulle have købt sig til VM i 2006. Derfor blev det tyske fodboldforbunds kontor i dag ransaget af politiet i Frankfurt.

Der har i den seneste tid floreret adskillige skandaler i fodboldensverden. Nu er endnu en sag kommet frem, og det kan få store konsekvenser for tysk fodbold. Tidligere i dag blev DFB ransaget, og det kan nu føre til en større sag i mod tysk fodbold.

Skattemyndighederne i Frankfurt bekræfter således, at efterforskere og anklagere har ransaget alle kontorerne og sågar også DFB-præsidenten, Wolfgang Niersbachs hjem.

Ifølge flere kilder skulle der være tale om en overførsel på 6,7 millioner euro svarende til 50 millioner danske kroner. Denne overførsel skulle være sket fra DFB til FIFA i 2005.

Det er endnu ikke officielt bekræftet, hvad der præcis er sket, men sagen kan få store konsekvenser for tysk fodbold, hvis der findes beviser på, at Tyskland i sin tid købte sig til VM værtskabet i fodbold.

INGEN KOMMENTARER