FCM-profil ude resten af året

FCM-profil ude resten af året

513
0
DEL

Det hele startede så godt for Peter Andersson, da han kom til FC Midtjylland for et par sæsoner siden. Efterfølgende er det dog gået noget ned ad bakke for FCM-profilen, der atter er blevet ramt af en langtidsskade, som koster ham resten af 2015.

Det vælter ned over de danske mestre fra FC Midtjylland med skader for tiden. Nu er en af holdets profiler meldt ude i resten af 2015. Det fortæller han således til klubbens hjemmeside, og dermed må mesterholdet undvære svenskeren resten af året.

– Jeg skal opereres i knæet, og det betyder desværre, at jeg er ude resten af efteråret, siger Petter Andersson til klubbens hjemmeside.

– Lige nu koncentrerer jeg mig bare om at blive klar igen og i stand til at spille efter vinterpausen, siger Andersson.

Peter Andersson er i gang med sin fjerde sæson i FC Midtjylland, og nu bliver det altså heller ikke til flere kampe i år for den 30-årige svensker.

INGEN KOMMENTARER