Fransisco Román Alarcón Suárez – Det nye spanske midtbanefrø

Fransisco Román Alarcón Suárez – Det nye spanske midtbanefrø

2085
0
DEL

Francisco Román Alarcón Suárez, i fodboldens verden bedre kendt som Isco, er en 23-årig spanskfødt fodboldspiller, der spiller for én af de to store fodboldgiganter i spansk fodbold, nemlig hovedstadsklubben Real Madrid.

Fodboldopvækst
Den vævre, utrolig tekniske og boldfaste midtbanespiller blev født i Benalmádena, Málaga, Andalusien. Iscos første boldberøringer og introduktion til fodboldverdenen fandt sted i barndomsklubben Atlético Benaimiel, hvor han spillede med fx Charlie I’Anson, der nu tørner ud for Elche CF.

Fodboldtalentet viste sig allerede i en tidlig alder, og i 2006 rykkede han til ungdomsakademiet i Valencia, hvor han spillede indtil 2009. Isco fik noget af en drømmedebut for Valencias førstehold den 11. november 2010 i en Copa del Rey-kamp mod upåagtede UD Logroñés, hvor han scorede to mål i deres overbevisende 4-1-sejr på hjemmebane – før sin debut på førsteholdet havde den lille tekniker huseret én sæson på klubbens B-hold i Segunda Divisíon B, hvor han scorede ét mål i 26 kampe og samtidig rykkede ned med holdet.

Seniorkarriere (for alvor)
I midten af juli 2011, efter at have hjulpet Valencias B-hold med at returnere til den spanske tredje division Tercera Divisíon ved at score 15 mål, underskrev Isco en femårig-aftale med den spanske klub Málaga CF, efter klubben havde aktiveret den daværende frikøbsklausul på €6 mio.

Første ligamål for den nye klub fandt sted den 21 november 2011 i en udekamp mod Racing de Santander, hvor spanieren startede inde, og klubben vandt 3-1. Det blev opfulgt af endnu et mål fra Iscos side i efterfølgende weekend, hvor Málaga hev en 2-1-sejr hjem over Villareal CF, bedre kendt som ’Den gule ubåd’.
Isco havde en super første sæson i sin nye klub, hvor han scorede fem mål i 32 kampe og var i den grad medvirkende til, at klubben for første gang nogensinde kvalificerede sig til UEFA Champions League-gruppespillet.

Karrieren tog for alvor fart i 2012, hvor Isco opnåede flere forskellige store individuelle højdepunkter og nok også det største i sin karriere so far. Første højdepunkt kom den 18 september, hvor Málaga tog imod Zenit Saint Petersborg i deres første hjemmekamp i Champions League-gruppespillet. Málaga trak sig noget overbevisende ud af opgøret med en 3-0-sejr, hvilket De i den grad kan takke deres spanske juvel for, da han scorede to mål og derfor også fortjent blev kåret til Man of the Match.

Det andet højdepunkt indtræf den 22 december, hvor han scorede imod sin nuværende klub Real Madrid og var med til at vinde 3-2 over de spanske giganter på La Roseleda – Málagas første sejr over dem i 29 år.

Dog må 2012-højdepunktet for Isco uden tvivl have været, da han vandt Golden Boy-awarden, den pris, der gives til den unge spiller, der menes at have været den mest iøjnefaldende under den pågældende sæson, foran Stephan El Shaarawy (Monaco) og Thibaut Courtois (Chelsea).

Malaga's Francisco Alarcon Isco from Spain, holds up the Golden Boy trophy before his team's Spanish La Liga soccer match against Real Madrid at the Rosaleda stadium in Malaga, Spain, Saturday, Dec. 22, 2012. (AP Photo/Sergio Torres)

Efter mange ugers intensive rygter blev det bekræftet den 26 juni 2013 af Real Madrid-præsidenten Florentino Pérez, at klubben var nået til enighed med Málaga angående et køb af den kreative midtbanespiller, og han ville blive præsenteret for Bernabeu ugen efter, når han havde bestået det obligatoriske lægetjek – dagen efter underskrev Isco en femårig-kontrakt, hvor Real Madrid betalte €30 mio. for hans ydelser, og han blev derved Carlo Ancelottis, den nye manager på daværende tidspunkt, første signing.

Den nye Los Blacos-spiller blev hurtig en publikumsfavorit, da han fik en assist og scorede det vitale sejrsmål til 2-1 på hovedstød i det 85.minut i sin debutkamp mod Real Betis den 18 august 2013. Formen forsatte hos den vævre landsholdsspiller, da han scorede to mål mod Athletic Bilbao den 1 september i 3-1-sejren, der også fandt sted på Santiago Bernabeu.

I 2014/2015-sæsonen var Isco fast mand i klubbens FIFA VM-triumf for klubhold, hvor han scorede det sidste mål i 4-0-sejren over Cruz Azul.

Den spanske landsholdsspiller leverede mange store og brillante optrædener gennem den sæson, hvilket også høstede rigtig mange roser af sig – han blev blandt andet sammenlignet med den franske landsholdslegende og tidligere Real Madrid-spiller Zinedine Zidane, hvilket var af den selvsamme franske legende.

International karriere
Fodboldtalentet- og evnerne skinnede hurtigt igennem hos den sublim tekniske midtbanespiller, noget landstrænerne også hurtigt indså. Isco fik tre kampe på Spaniens U16-mandskab, men det var først for alvor på U17, at han begyndte at vise sine fremragende evner. Han optrådte i 2009 for Spaniens U17-mandskab i ungdomslandholdenes VM, og her han scorede tre gange i slutrunden, hvilket kastede en tredjeplads af sig.

Den 15 maj 2012 blev han udtaget til A-landsholdet, og inden da havde Isco optrådt på samtlige U-landshold fra 16-23 – udtagelsen bød dog ikke på nogen debut i denne omgang, men han skulle ikke vente længe på netop dette. Den 6 februar 2013 var nemlig dagen, hvor Isco fik sin debut på det spanske landshold. Her fik han de sidste 30 minutter i en 3-1-sejr over Uruguay, der spillet i Doha i Qatar.

Nedenfor ses Iscos statistikker for diverse landshold

Nationalstats

Spillestil
Isco begyndte sin karriere som offensiv midt hos Málaga CF under den tidligere Real Madrid- og nuværende City-manager Manuel Pellegrini, hvor han oftest spillede en offensiv rolle i holdets 4-2-3-1-formation. Efter sit skifte til Real Madrid fra Málaga blev han rykket lidt tilbage af Carlo Ancelotti, hvor der blev krævet mere defensiv arbejde af ham, og derved fik han også flere defensive opgaver, end hans naturlige position kaster af sig.

Isco er kendt for sin naturlige evne til at udvælge en my perfekt og præcis aflevering, drible ubesværet gennem to eller tre spillere eller skrue et skud ind i det øverste hjørne af målet . Hans et-trin-foran læsning af spillet, hans foregribelse af rummet og den generelle styring af sit holds præstationer er hans mest almindelige træk og kendetegn.

Spillerfakta
Fulde navn: Francisco Román Alarcón Suárez

– Fødselsdag: 21 april, 1992
– Fødested: Benalmádena (Spanien)

Højde: 1,76 m
– Nationalitet: Spansk
– Position: Midtbane – Offensiv midt

– Favoritben: Højre
– Spilleragent: José Segui
– Nuværende klub: Real Madrid
– På holdet siden: 1 juli 2013
– Kontraktudløb: 30.06.2018
– Sponsor: Nike

– Isco har vundet fem trofæer; U21-Europamesterskabet 2013, Den spanske pokalturnering 13/14 (Real Madrid), Champions League 13/14 (Real Madrid), VM for klubhold 2015 (Real Madrid) og UEFA Supercuppen 2015 (Real Madrid)

Bonusinfo
Da Isco skiftede fra Málaga til Real Madrid tilbage i 2013, betalte Real Madrid 21 mio. pund for den kreative spanier – i dag står Isco til at være 31.50 mio. pund værd, hvilket er det samme som Kevin de Bruyne fra Manchester City og Mario Götze fra Bayern München, mens han er 4,9 mio. pund mere værd end Oscar fra de forsvarende engelske mestre, Chelsea FC.

Nedenfor ses en graf, der viser Iscos markedsværdiudvikling
Isco-markedsværdi

INGEN KOMMENTARER