Milan-målscorer: Bortset fra mit mål var Alex’ tilstand vigtigst

Milan-målscorer: Bortset fra mit mål var Alex’ tilstand vigtigst

695
0
DEL

Udover sin egen scoring tænkte Philippe Mexes primært på holdkammeraten Alex’ tilstand efter sit grimme uheld.

AC Milan tog søndag aften en stor skalp, da de besejrede Lazio med 1-3 i Rom, og Philippe Mexes kunne blandt andet lade sig notere for en scoring.

Den franske midterstopper startede dog på bænken og kom først på banen halvvejs inde i opgøret, efter at forsvarskollegaen Alex fik et knæ i hovedet af sin egen målmand. Forsvarsklippen måtte straks udgå, men det er dog siden hen blevet bekræftet, at Alex efter omstændighederne har det godt.

Selvom scoringen betyder meget for Mexes, stjal Alex’ skade også en del opmærksomhed.

– Bortset fra mit mål var det vigtigste, at Alex er okay. I aften (i går aftes, red.) spillede vi med stor holdånd. Jeg er meget stolt af mine holdkammerater. Selv fra bænken er det fantastisk at se holdet så komptakt og solidt, forklarer Mexes og fortsætter:

– Vi har alle fået ladet op, og vi har indset, at alt afhænger af os. Vi er nødt til at holde os i dette spor, forklarer Mexes overfor klubbens egen hjemmeside.

Milan ligger nummer seks i Serie A efter deres sejr i Rom søndag aften.

INGEN KOMMENTARER