Milepæl: Sejr nummer 1.000 i Bundesligaen for Bayern

Milepæl: Sejr nummer 1.000 i Bundesligaen for Bayern

785
0
DEL

Bayern Münchens sejr over Köln lørdag eftermiddag blev en milepæl. Traditionsklubben sejrede for tusinde gang i Bundesligaen. 

Bayern München opnåede lørdag eftermiddag noget af en bedrift, da de slog FC Köln med 4-0. Sejren var den tiende af ti mulige, men mest opsigtsvækkende var det, at sejren var nummer 1.000 for klubben i Bundesligaen.

Klubbens nye milepæl får da også cheftræner Pep Guardiola til at løfte på hatten.

– Et tusinde sejre er sensationelt. Vi trænere ved, hvor svært det er at vinde blot én kamp, så at vinde 1.000 viser, hvor stor denne klub er, fortæller en begejstret Guardiola til klubbens egen hjemmeside, inden han fortsætter:

– Jeg er meget stolt over at være cheftræner i Bayern München.

I næste runde i Bundesligaen skal Bayern München op mod Frankfurt, der i skrivende stund ligger nummer 12 i tabellen.

INGEN KOMMENTARER