Pochettino: De næste ni-ti kampe vil afgøre vores sæson

Pochettino: De næste ni-ti kampe vil afgøre vores sæson

604
0
DEL

Tottenhams manager Mauricio Pochettino føler, at de kommende ni-ti kampe vil være afgørende for, hvordan klubbens sæson har været. 

Tottenham er for alvor med i topstriden i denne sæson, hvor man lige nu blot befinder sig fire point fra rivalerne på førstepladsen, nemlig Arsenal. Manager Mauricio Pochettino mener, at de kommende måneder vil afgøre London-klubbens skæbne.

– Når vi når til de sidste ti kampe, skal vi være i en position, hvor vi stadig kan nå vores mål. De næste ni-ti kampe er afgørende for, hvor vi kan slutte i tabellen, siger manageren til Sky Sports og svarer på, hvad holdets rolle er i mesterskabskampen:

– Vi forholder os meget rolige. Vi tror på os selv. Vi er meget selvtillidsfyldte, og alt kan ske i fodbold. Det eneste, som kan forhindre os i at nå vores mål, er, hvis vi stopper med at arbejde hårdt, afslutter Mauricio Pochettino.

Tottenham skal i kamp igen i morgen, hvor Everton byder op til dans i Liverpool.

INGEN KOMMENTARER