Ramires sender følelsesladet besked til Chelsea-fans

Ramires sender følelsesladet besked til Chelsea-fans

911
0
DEL

På trods af, at Ramires nu er Jiangsu Suning-spiller, glemmer han ikke Chelsea lige foreløbigt.

Som bekendt skiftede den brasilianske midtbanespiller, Ramires, en tilværelse med Chelsea ud, med en i kinesiske Jiangsu Suning, tidligere i dag.

Selvom Ramires kun har spillet syv Premier League-kampe for Chelsea, i den indeværende sæson, har han, siden han kom fra Benfica til Chelsea i 2010, vundet både Champions League, Europa League, FA Cup, den engelske League Cup, og ikke mindst Premier League.

Men spilleren glemmer ikke Chelsea, og postede derfor nedenstående billede, på sin Instagram-profil, med teksten:

I would like say thanks to Chelsea and their fans for all good moments that I have lived here. I’m proud to have written my name in the club’s history with titles, especially the Champions League. I need to say a special thanks also to all people who have supported me daily, staff, management and team partners. You’ll always have my admiration. Thank you, @chelseafc Gostaria de agradecer imensamente ao Chelsea e sua torcida por todos os anos maravilhosos que passei no clube. Saio orgulhoso por saber que deixei meu nome na história do clube com os títulos que ajudei a conquistar, em especial, o da Liga dos Campeões. Não posso esquecer de agradecer especialmente também a todos que sempre me apoiaram diariamente, pessoal do staff, comissão técnica, direção e companheiros. Vocês sempre terão a minha admiração. Obrigado por tudo, @chelseafc

Et billede slået op af Rami7oficial (@rami7oficial) den

– Jeg vil gerne takke Chelsea, og deres fans, for alle de gode øjeblikke, jeg udlevede dér, indleder brasilianeren i sit tweet og fortsætter:

– Jeg er stolt over at have skrevet mit navn ind i klubbens historie, med titler, og specielt Champions League.

– Jeg vil gerne ligeledes sige specielt tak, til alle de, der har støttet mig, på daglig basis eller ej, klubbens stab, bestyrelse og klubbens samarbejdspartnere. I vil altid have min beundring. Tak, Chelsea, slutter Ramires.

Transfersummen for skiftet til Kina kendes endnu ikke umiddelbart af offentligheden, men er angiveligt en af de største i klubbens historie, og giver spilleren en ugeløn på to millioner kroner – det dobbelte af hvad spilleren tjente i Chelsea.

INGEN KOMMENTARER