Real-legende: Jeg er glad hvis Barca vinder et europæisk trofæ

Real-legende: Jeg er glad hvis Barca vinder et europæisk trofæ

905
0
DEL

Den levende legende, Raúl González, fortæller i et interview med Vanity Fair-magasinet, at han er glad, hvis Barcelona vinder en europæisk cup.

Raúl González var i sin tid, som aktiv fodboldspiller, en af de farligste boksspillere i verden. Han nåede at spille 550 kampe for kongeklubben, Real Madrid, og han formåede at banke hele 228 kasser ind for de hvide madrilenere.

Derfor ville man formode, at rivaliseringen med Barcelona ville være hadsk for den spanske legende, men hans holdning er en helt anden.

– Jeg har været i Barcelona tusinde af gange, og folk har altid behandlet mig godt. Rivaliseringen hjælper begge klubber: både Real Madrid og Barcelona ville intet være uden hinanden. De er afhængige af hinanden. Jeg er glad, når de vinder en europæisk cup. For i sidste ende er det et spansk hold – og det har jeg aldrig haft et problem med at sige offenligt. Hvorfor skulle jeg ønske noget dårligt for andre? Det er ikke den person jeg er, siger Raúl i et eksklusivt interview med magasinet Vanity Fair.

Desuden fortæller den tidligere Real Madrid spiller, at han har et godt forhold til den nuværende stjernespiller i klubben, Cristiano Ronaldo.

– Han er et absolut bæst fysisk og er en god fyr. Jeg har et fantastisk forhold til ham, siger Madrid-legenden om den portugisiske landsholdsanfører.

Raúl González har planer for en trænerkarriere, men fastslår, at trods et stort pres fra folk, så bliver det ikke i den nærmeste fremtid.

– Folk prøver at presse mig, men jeg har brug for min tid. Jeg har en uddannelsesplan om at lære, alt hvad der foregår omkring fodbold. Det er tid for mig at gøre ting uden pres på skuldrene, at finde ud af hvad jeg kan lide, og måske returnere til Real Madrid om nogle få år, fortæller Raúl.

Læs også: Ronaldo: Hvis jeg ville sparke ham ned, havde han ikke rejst sig igen

INGEN KOMMENTARER