Bojan: Champions League er målet for Stoke

Bojan: Champions League er målet for Stoke

1030
0
DEL

Den 25-årige offensivspiller mener, at hans nuværende arbejdsgiver burde gå benhårdt efter at komme i verdens bedste klubturnering. Stoke skal nemlig være ambitiøse, fortæller Bojan. 

Stoke og Champions League? Det lyder umiddelbart som en spøjs kombination, og nok ikke mange kan forestille sig Champions League-hymnen brøle ud af højtalerne på Britannia Stadium.

Ikke desto mindre skal det, ifølge Bojan, været målet for Stoke at blive en del af fodboldens fineste selskab inden for tre år.

– Vi bliver nødt til at være ærlige. Champions League må være målet. Man bliver nødt til at være ambitiøs, fortalte den tidligere Barcelona-spiller til Sky Sports og fortsætter:

– For fem år siden kunne man på Britannia Stadium ikke forestille sig den form for fodbold, vi spiller nu. Hvorfor kan vi om tre år så ikke være i Champions League?, lyder det retorisk fra den vævre angriber, der i samme ombæring sammenligner sit eget holds nuværende situation med denne sæsons helt store overraskelse i skikkelse af Leicester City.

– Tag et kig på Leicester, de har en chance for at vinde Premier League. Man bliver nødt til at være ambitiøs, understreger Bojan på ny.

Læs også: Manchester City-stjerne åben over for exit

Den lille spanier blev spået en stor karriere i starten af hans dage i FC Barcelona, men Bojan har ikke kunne indfri disse store forventninger fra omverdenen. Der er siden Barcelona-tiden løbet meget vand under broen og efter flere lejeophold hos blandt andre Roma og Ajax, er han nu endt i den nordlige del af England.

Det har dog altid været målet for spanieren at komme til England og Premier League.

–  Jeg var to år i Italien og et år i Holland. Jeg fortalte min familie, at jeg ville tilbage til Spanien uanset hvad, afslørede han og fortsætter:

– Men det var en lang sommer og Stoke City kontaktede mig og viste interesse for mig. Premier League er verdens bedste liga, og jeg har altid ønsket at spille her.

– Da jeg var ung, sagde jeg, at jeg ville spille i Premier League. Nu er jeg her, og jeg vil gerne nyde at spille fodbold her, fortalte Bojan, der samtidig roser den engelske liga for dens intensitet sammenlignet med andre ligaer, hvor han har tørnet ud.

– Her er 90 minutter altid med 100% intensitet. I Spanien har du måske 60 minutters høj intensitet, slutter Bojan, som i indeværende sæson har scoret fem mål i 18 ligaoptrædener for The Potters.

Læs også: Monreal forlænger i Arsenal

INGEN KOMMENTARER