Mourinho ønsker Arsenal ude af Champions League

Mourinho ønsker Arsenal ude af Champions League

1076
0
DEL

Den portugisiske Chelsea-træner, José Mourinho, udtaler ifølge Goal.com, at han håber at Arsenal ryger ud af Champions League, når de i sidste gruppespilsrunde møder Olympiakos. 

Arsenal skal spille en sand knald-eller-fald-kamp mod Olympiakos i den sidste runde af gruppespillet, hvor holdet skal vinde for at komme videre. José Mourinho, der ofte er set i skænderi med Gunners-manager Arsène Wenger fortæller nu, at han håber at englænderne ikke klare opgaven:

– Jeg ønsker normalt altid, at de engelske hold går videre, men Arsenal er i en gruppe, hvor min gode ven er manager for Olympiakos, og det vil være fantastisk for hans karriere, hvis de går videre. Så jeg må ærligt sige, jeg ønsker Olympiakos videre sammen med Bayern.

Mourinhos ven Marco Silva er træner for den græske storklub og det vil være hans største præstation, hvis det lykkes at komme videre fra gruppespillet. Mourinho ser dog også muligheder for Arsenal:
– Men Arsenal kan stadig gå videre. De kan sagtens tage til Athen og vinde. Selv efter et dårligt gruppespil, hvor de har tabt til Olympiakos og Zagreb og dermed mistet seks point, kan de stadig gå videre.

– Det er ikke mit problem, det er deres problem, men de kan stadig gøre det, og hvis de endelig ikke lykkes, ryger de i stedet i Europa League, hvor de så vil være favoritter.

Som det ser ud lige nu har Mourinho og Chelsea dog selv nok at se til i deres gruppe, hvor de heller ikke er sikre på avancement inden sidste spillerunde.

Arsenal har følgende muligheder for at komme videre fra gruppespillet:

  1. Vinde med to mål over Olympiakos.
  2. Vinde med et mål og score mindst tre i kampen.
  3. Hvis kampen ender 3-2 til Arsenal går Arsène Wengers mandskab videre grundet bedre målscore.

 

INGEN KOMMENTARER