Manchester Uniteds Jesse Lingard er lykkelig for, at holdet har fået mere kreativ frihed på banen. Han beskriver det som at få fjernet en byrde fra skuldrene.
Kritikken har haglet ned over Louis van Gaal, som ifølge eksperter begrænsede sine profiler på holdet med en alt for låst og rigid taktik, men Manchester United har i de seneste kampe virket mere løsslupne i deres tilgang til det offensive fodboldspil, og det glæder blandt andre Jesse Lingard.
– Nu spiller vi med frihed, og vi har en masse energi i holdet til at underholde publikum, og det vil vi gøre, siger Jesse Lingard til Manchester Evening News.
– Den frihed, vi spiller med nu, er en kæmpe byrde, der fjernes fra vores skuldre, og nu kan vi bare tillade os at spille fodbold, fortsætter det unge United-talent.
– Det har været svært, men de fleste af os har vist stor karakter for at komme gennem disse svære stadier, og så længe vi har fansene bag os, kommer vi gennem uvejret.
Fangrupperinger på Old Trafford har sommetider ytret deres utilfredshed med måden, Manchester United har grebet kampene an på, men det er vigtigt, at det ikke påvirker taktikken og tilgangen, fastslår Jesse Lingard.
– Det er svært, men vi bliver nødt til at koncentrere os om kampene. Vi kan ikke lade fansene få indflydelse på, hvordan vi spiller. Vi er på banen, og vi skal spille kampen, som vi synes, at man bør gribe den an. Vi skal vise stor karakter for at gøre det. Vi kom tilbage mod Derby og Stoke, siger Lingard, der ydermere tager klubbens udskældte manager i forsvar:
– Det er ikke manageres skyld. Vi (spillerne, red.) er dem, der har været på banen og spillet. Mod Stoke ser man, at vi kan skaffe de fornødne resultater, hvis vi er opsatte på det.
– Vi taler altid en kamp ad gangen, og så længe vi gør det, vil det bringe os en god placering sidst på sæsonen.
23-årige Jesse Lingard åbnede ballet tirsdag aften mod Stoke City, som blev besejret med hele 3-0 på Old Trafford. Målet var Lingards tredje Premier Leauge-scoring.








