Det argentinske politi har bekræftet, at dommeren Cesar Flores blev skuddræbt under en kamp, af en spiller, som dommeren tidligere havde givet det røde kort.
Rapporten, der stammer fra Daily Mirror, fortæller at den tragiske hændelse fandt sted i søndags. Det lokale politi i Cordoba-distriktet, hvor hændelsen fandt sted, har allerede offentliggjort en udtalelse.
– Det skete alt sammen under kampen. Vi ved ikke hvad der skete i forhold til dommeren, men spilleren var vred, så han hentede sin pistol og dræbte ham [dommeren].
Daily Mirror skriver også, at den pågældende spiller, på et tidligere tidspunkt, havde fået marchordre, fordi han jordrede en modstander. Han hentede derefter en pistol i sin rygsæk, hvorefter han altså skød og dræbte kampens dommer.
Det siges også, at manden skød dommeren tre gange. En gang i nakken, en gang i hovedet og en gang i brystet. Det siges ydermere, at gerningsmanden tilmed skød en spiller på banen, Walter Zarate, der blev ramt i brystet og såret alvorligt. Det menes dog, at hans skader ikke er livstruende.
Daily Mirror slutter historien med, at den pågældende spiller endnu ikke er blevet fanget af politiet, der dog jager manden intensivt.








