Luca Antonelli har, forud for kampen mod Sampdoria, der løber af stablen lørdag, deltaget i et eksklusivt interview med AC Milans egen kanal. Her var emnet netop lørdagens kamp mod Sampdoria.
Antonelli lagde ud med at understrege, at nøglen til at have et godt hold er fællesskab og sammenhold.
– Et godt fællesskab er nøglen til at have et stærkt hold. I kampene mod Parma og Genoa var der et godt sammenhold mellem spillerne her i AC Milan. Der er tale om gode spillere, som det fine sammenhold blot gør endnu bedre.
Antonelli er da også hurtig til ikke at undervurdere sin kommende modstander.
– Vi forventer en hård kamp mod Sampdoria. De vil give alt hvad de har, præcis som alle andre hold, der kommer til San Siro. Sampdoria har fået ny træner, men vi går alligevel efter at tage alle 3 point. Vi er Milan og vi ved, at vi kan forvente os hårde kampe, men vi bliver nødt til at forsøge at vinde hver eneste. Vi bliver nødt til at præstere på dagen. Lysten og motivationen er mere vigtige end formationen, hvis i spørger mig.
Udover at se frem mod lørdagens kamp, så fandt backen fra AC Milan også tid til kommentere træneren og fremhæve en af sine holdkammerater, Andrea Poli, der kom til Milan fra netop Sampdoria.
– Træneren har lovprist dem, der vandt San Nicola Trofæet. Andrea Poli har gjort det virkelig godt.
Hvorvidt AC Milan kan leve op til deres backs forhåbning om at tage alle tre point mod Sampdoria, vil som sagt blive afgjort lørdag, hvor kampen sparkes i gang klokken 20:45.








