Dumic: Kæmpestort at have spillet med Agger

Dumic: Kæmpestort at have spillet med Agger

1717
0
DEL

Dario Dumic, der i går blev udlejet fra Brøndby IF til hollandske Nijmegen, fortæller, at det var kæmpestort at spille sammen med Daniel Agger. Han understreger desuden, at han ikke kunne forestille sig en bedre læremester end den tidligere Liverpool-spiller.

Dario Dumic nåede at få halvanden sæson i selskab med Daniel Agger i Brøndby. Denne tid har, ifølge hovedpersonen selv, været en kæmpestor oplevelse.

– Det har været kæmpestort at spille sammen med Daniel Agger. Som lille så jeg ham spille på Brøndby Stadion, og jeg har set ham i fjernsynet. Pludseligt spillede jeg ved siden af ham i Brøndbys forsvar, og det har været kæmpe stort for mig, udtaler Dario Dumic til bold.dk

– Det var en drengedrøm, som gik i opfyldelse, og det var ikke noget jeg havde turde håbe på ville ske.

Som sagt før, så kunne Dumic ikke tænke sig en bedre læremester end Daniel Agger, hvorfor han bare sugede til sig i det halvandet års tid, han fik lov at tilbringe i selskab med klublegenden. Han har således ikke andet end rosende ord om hans nu forhindværende læremester.

– Jeg har forsøgt at kigge på, hvordan han spiller, træner og lever som professionel fodboldspiller, og det har været stort at få lov at træne med ham.

– Jeg har lært utroligt meget af at spille sammen med Agger, og man kan jo ikke forestille sig en bedre læremester end ham. Der er ingen i Danmark, som kunne lære mig mere, end han har gjort.

Dumic vinkede som sagt farvel til Brøndby i går, men derfor lægger han ikke skjul på, at han en dag håber på at vende tilbage til Vestegnen.

Dumic har indgået en halvårig aftale med hollænderne, hvilket betyder, at han kommer til at stå uden kontrakt til sommer og altså ikke, efter al sandsynlighed, vender tilbage til Brøndby i denne omgang.

– Jeg har helt sikkert en drøm om, at jeg en dag kan vende tilbage til Brøndby. Nu må jeg ud og spille og få nogle gode år, og så kan det være, at jeg en dag bliver god nok til at være i Brøndby igen.

– Jeg sætter stor pris på, at jeg har spillet i Danmarks største klub med det største pres. Når det går dårligt, så kommer der endnu mere pres på, så jeg er blevet meget rustet af tiden i Brøndby.

– Det er erfaringer, som jeg har gjort brug af i fremtiden. I Brøndby er der aldrig nogle kampe, som er ligegyldige. Der er pres på ligegyldigt, hvem man møder, og der sker altid noget i Brøndby både på godt og ondt, slutter Dario Dumic.

I løbet af de fem år, som Dario Dumic i denne omgang fik i Brøndby, blev det til hele 108 førsteholdskampe.

INGEN KOMMENTARER