Piers Morgan var hurtigt på tasterne, efter Arsenals nederlag til Watford.
Den engelske berømthed og Arsenal-fan, Piers Morgan, har udtrykt sin holdning om Arsenals cheftræner, Arséne Wenger, i kølvandet på 2-0-nederlaget til Watford, tidligere på aftenen.
Det gjorde han, i form af en række tweets, der blandt andet kritiserede Wenger, Ivan Gazidis og Stan Kroenke.
Umiddelbart efter kampen, tog han til tasterne, og kritiserede Wenger, for at sige at han holder af klubben, men viser det stikmodsatte.
Arsène, if you care about this club as much as you claim, it’s time to go. #afc pic.twitter.com/HnlzRdGC7p
— Piers Morgan (@piersmorgan) 13. marts 2016
Derefter gav han sit modsvar på en, der forsvarede Wenger, og gav spillerne skylden for deres manglende indsats.
They’re all HIS players, HIS choices.
The buck starts & finishes with HIM. https://t.co/5LfUbt0yrH— Piers Morgan (@piersmorgan) 13. marts 2016
Men Morgan stoppede ikke dér, og talte dernæst til de øverste hoveder af Arsenal: Ivan Gazidis, klubbens direktør, og Stan Kroenke, ejeren af Arsenal.
Kroenke & Gazidis won’t sack Wenger. One doesn’t care, the other doesn’t have the balls.
He must fall on his own sword. I hope he does. #afc— Piers Morgan (@piersmorgan) 13. marts 2016
Og for at toppe den af, gav han sig selv ret, og sagde, at enhver, der var uenig med ham, ikke var ved sine fulde forstand, hvad angik fodbold.
Actually, I’ve been right for 7yrs.
Anyone NOT listening to me is a moron. https://t.co/hfLiVff6wz— Piers Morgan (@piersmorgan) 13. marts 2016
Piers Morgan var altså ikke en glad mand efter nederlaget til Watford, og ser man på ligatabellen, så ligger Arsenal på en tredjeplads med seks point til andenpladsen, Tottenham Hotspur, og otte point fra førerholdet og årets store Premier League-overraskelse, Leicester City.