FCM-helt: Vi forventede mere af United

FCM-helt: Vi forventede mere af United

1058
0
DEL

Paul Onuachu er naturligvis glad for sejren over Manchester United, men midtjyderne havde forventet mere af De Røde Djævle. 

FC Midtjylland tog her til aften en kæmpe skalp, da de hjemme på MCH Arena i Herning besejrede mægtige Manchester United med 2-1 i første af to 1/16-finaler i Europa League.

Matchvinderen, der med sit yderligt placeret spark bragte FC Midtjylland på 2-1 knap et kvarter før tid, var naturligvis glad for det sensationelle resultat, men han erkender også, at de havde forventet mere af Manchester United som fodboldhold.

– Vi forventede mere af Manchester United. Vi er dog glade for at have opnået en sejr, siger Paul Onuachu ifølge Daily Star.

Læs også: Rømer i ekstase efter at have slået United: Vi kan også gøre det på Old Trafford

– Jeg synes, det er fantastisk. At spille mod Manchester United er en drøm, der går i opfyldelse.

– Vi holdte os til trænerens taktik, og vi ser frem til returopgøret. Vi arbejder meget hårdt, og vi giver alt, vi har, forklarer den langlemmede angriber.

Returopgøret skal stå på Old Trafford om præcis en uge.

Læs også: Disse klubber scouter FCM-spillere, når de tager imod Manchester United

INGEN KOMMENTARER