Juve-træner indrømmer: Nu er vi favoritter

Juve-træner indrømmer: Nu er vi favoritter

991
0
DEL

Juventus vandt 1-0 i gårsdagens absolutte topopgør i Italien mellem de forsvarende mestre og Napoli. Træner Massimiliano Allegri mener nu, at man er favoritter til mesterskabet. 

Juventus har nu vundet sine seneste 15 Serie A-kampe, hvilket har resulteret i, at man nu indtager ligaens førsteplads.

Juventus hentede en sen sejr mod Napoli, hvor Simone Zaza scorede sejrsmålet to minutter før tid, efter hans skud blev rettet af på vej mod mål. Det er dog noget, træner Massimiliano Allegri tager med sig.

– Held er en fundamental del af livet. En ven sagde engang til mig; ‘Altid hæng ud med de heldige’. Det var en kompliceret kamp. Napoli spillede godt, men drengene gjorde det godt og forhindrede dem i at tage initiativet, siger træneren footballitalia.net og fortsætter:

– Okay, jeg vil gerne gøre jer alle glade. Eftersom vi nu er nummer et i tabellen, så er vi nu favoritter, afslutter Allegri.

INGEN KOMMENTARER