Luis Enrique: Jeg kan ikke udrette magi

Luis Enrique: Jeg kan ikke udrette magi

1173
0
DEL

Luis Enriuqe afholdt et pressemøde forud for Champions League-opgøret mod Leverkusen. Det var nogle ret fornuftige udtalelser, der kom ud af det pressemøde.

Luis Enrique er fuldt ud bevist om, at aftenens kamp i Leverkusen ikke har den store betydning, da Barcelona allerede er sikre på førstepladsen inden kampen.

– Imod Leverkusen har vi mulighed for at spille en kamp, hvor vi ikke skal bekymre os om resultatet. Vi vil holde os til vores spillestil da vi ved, at vores modstandere er mere bekymrede for resultatet end vi er.

En sejr til Barcelona vil ligeledes fungere som en hjælpende hånd til AS Roma, der inden denne rundes kampe har ligeså mange point som Leverkusen.

– Min motivation er at spille en god kamp og hanke op i kampens tre point, derefter kigger vi på, hvem der er gået videre. Det burde ikke være baseret på mine personlige præferencer.

Barcelona-træneren har også en idé på forhånd til, hvordan man skal spille imod Leverkusen.

– Man skal være velpositionerede, give spilleren med bolden ved fødderne muligheder og dominere ethvert aspekt af kampen. Vi vil kigge på, hvor de presser på. Derefter vil vi se på, hvordan vi løser det. De vil helt sikkert gøre det svært for os. Deres angreb er bygget på den måde de forsvarer på.

I forhold til de stjernespillere, der af den ene eller anden grund er blevet hjemme i Barcelona, havde Enrique følgende kommentar:

– Jeg prøver, men jeg kan ikke udrette magi. Jeg har den trup jeg har, og jeg har taget de unge spillere med jeg kan, men det bliver heller ikke et spørgsmål om at give spilletid væk.

Udover den forestående kamp i Champions League havde Guardiola også tid til en kommentar om den Ballon d’Or-nominerede Lionel Messi.

– Han kan opnå enhver bedrift og ethvert mål. Intet af det han opnår, kan komme bag på os mere. Det er tydeligvis godt for ham, at være involveret så meget som muligt, men altid med opmærksomhed på hans tilstand og hvordan han har det.

INGEN KOMMENTARER