Lyngby skal fremtrylle tocifret millionbeløb for at fortsætte driften

Lyngby skal fremtrylle tocifret millionbeløb for at fortsætte driften

1074
0
DEL

Det er ikke engang et døgn siden, at bundproppen i 1. division, FC Vestsjælland, officielt blev erklæret konkurs. Nu er der også forlydender om penge-mangel i den anden ende af tabellen.

Efter et rigtig flot efterår, som træner David Nielsen også har erklæret sig tilfreds med, topper Lyngby 1. division. De er dermed, hvis tingene fortsætter, at finde i Superligaen til næste sæson.

På den frygtede bundlinje er der ikke desto mindre problemer hos de kongeblå. Klubbens sidste årsregnskab afslørede, ifølge Ritzau, et underskud på 10 millioner kroner. Penge som klubben skal have fundet, hvis driften af klubben skal fortsætte.

– Ledelsen budgetterer med, at der frem mod udgangen af februar 2016 gennemføres kontante kapitalforhøjelser på i alt 16-18 millioner kroner, hvoraf 7,2 millioner kroner er tegnet per 21. november 2015.

– Det er en forudsætning for selskabets fortsatte aktiviteter, at kapitalforhøjelserne eller anden form for tilførsel af likviditet tilvejebringes, står der ifølge Ritzau i regnskabet.

Denne udmelding kan meget vel sende Lyngby ud på den jagt efter penge, der endte med at tage livet af deres kollegaer fra FC Vestsjælland.

Lyngby er ejet af forvaltningsselskabet Hellerup Finans. Direktøren i klubben, Torben Jensen, erkender da også, at en kapitaltilførsel fra nye aktionærer kan blive nødvendige for klubbens overlevelse.

Hvorvidt Lyngby formår at klare skærene bedre end de gjorde hos FC Vestsjælland må tiden vise.

INGEN KOMMENTARER