Den brandvarme brasilianer Alex Teixeira har indvilget i at slutte sig til Guus Hiddinks Chelsea i næste måned, ifølge engelsk medie.
Hårdt kæmpende Chelsea er desperate efter at forstærke deres angreb, og klubben er i forhandlinger med Shaktar Donetsk angående deres brasilianske stjerne, Alex Teixeira.
Det forlyder, at Shaktar ønsker omkring 30 mio. pund for deres 25-årige kreatør, der er nummer 1 på topscorerlisten i Europa.
Teixera har scoret 22 mål i 15 kampe indtil videre i denne sæson – ét mål mere end the Blues har formået at score i denne sæson efter 17 kampe.
Forhandlingerne om at hente Teixeira startede allerede, imens Mourinho var manager, men brasilianeren er stadig opsat på at skifte til klubben, på trods af trænerrokaden, ifølge Daily Star.
Det engelske medie melder, at handlen er blevet forhandlet på plads, og brasilianeren slutter sig til klubben i næste måned.