Efter ti år i forskellige klubber er Morten “Duncan” Rasmussen nu vendt tilbage til AGF.
Morten “Duncan” Rasmussen skiftede i 2006 fra AGF til Michael Laudrups Brøndby IF. Efter ti år, der har budt på ophold i for eksempel Skotland, Tyskland, Tyrkiet og andre danske klubber, kommer den hovedstødsstærke angriber til at tørne ud for AGF igen.
Landsholdsangriberen har fået en kontrakt med AGF, der gælder frem til sommeren 2019. AGF har dermed købt ham fri fra sin kontrakt i FC Midtjylland, der ellers udløb efter indeværende sæson. “Duncan” er glad for at være tilbage i AGF.
– Det er fantastisk at vende tilbage til AGF. Jeg har altid haft et stort ønske om at komme tilbage i en alder, hvor jeg kan være med til at gøre en forskel, siger den 30-årige angriber, og tilføjer.
– Jeg synes, jeg stadigvæk har et rigtig højt niveau, og jeg vil gerne være med til at skaffe gode resultater til AGF.
I 2010 byttede “Duncan” sin tilværelse i Brøndby IF ud med en tilværelse i den skotske traditionsklub Celtic. Efterfølgende har han været på lejeophold i henholdsvis tyske Mainz, tyrkiske Sivasspor og danske AaB, men i 2012 endte han i FC Midtjylland og har repræsenteret ulvene siden.