Det tidligere Milan-stjernefrø, Alexandre Pato, er landet i den engelske hovedstad forud for sit forestående lejeophold hos The Blues. Brasilianeren er spændt på den nye tilværelse i Premier League og kan ikke vente til at få noget spilletid i støvlerne, fortæller hovedpersonen selv.
Ligesom Ramires har hevet teltpløkkerne op på Stamford Brigde til fordel for et kinesisk fodboldeventyr, er en anden brasilianer i skikkelse af Pato kommet til fra Corinthians.
Den 26-årige angriber talte med den engelske presse oven på sin ankomst i London, hvor han udtrykte stor glæde for at være ny Chelsea-spiller.
– Jeg er så glad. Jeg er her for min drøm. Chelsea er mit nye hjem. Tak til Chelsea for støtten. Tak til mine fans for støtten på Instagram, Twitter og Facebook, lød det i korte vendinger fra den tidligere Milan-frontløber, da han udtalte sig til Sky Sports.
Læs også: Officielt: Ramires gennemfører sensationelt skifte til kinesisk fodbold
– Jeg bliver nødt til at spille. Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige, da jeg er så glad. Jeg er meget spændt (på at spille, red.), og jeg vil gerne lære mine nye venner og spillere på holdet at kende. Jeg vil virkelig gerne spille i Chelsea, slutter den hurtige offensivspiller, der i sin Milan-tid blev spået en stor karriere. Karrieren gik dog ikke helt som planlagt grundet bl.a. tilbagevendende skader, og i 2013 vendte ham hjem til en mere anonym tilværelse i hjemlandet hos Corinthians.
Nu er den talentfulde offensivspiller dog tilbage på den helt store fodboldscene, hvor han skal hjælpe sin nye arbejdsgiver med at få reddet resterne af denne sæson.