Presset kan mærkes af Neestrup: Det er præmissen

Presset kan mærkes af Neestrup: Det er præmissen

117
0
DEL
Foto: SambaBold.dk

FC København-cheftræner Jacob Neestrup fortæller på et pressemøde, at han mærke det stigende pres, men at han ikke vil gå nærmere ind i diskussionen.

Jacob Neestrup og FC København sluttede ikke grundspillet i Superligaen særligt godt af.

Derfor er holdet nu fire point efter FC Midtjylland, og det øger presset på FCK.

Det kan da også mærkes af cheftræner Jacob Neestrup, selvom han ikke vil gå ind i en nærmere diskussion om det.

“Jeg kan ikke gå ind i den debat andet end at sige, at det er præmissen, når du er i en storklub. Det er det som spiller og specielt som cheftræner,” udtaler han til bold.dk på et pressemøde og uddyber:

“Du får også ros, når alle tingene går godt. Der får du måske endda også endnu mere ros, end man gør mange andre steder,” siger Neestrup.

“Men jeg kan ikke gå ind i den debat, om presset på mig, eller hvad folk synes om mig. Det kan jeg ikke. Den har lov til at være der, men jeg kan bare ikke bringe noget til den,” lyder det fra FCK-bossen.

FCK møder Randers FC Mandag aften.

Foto: Shutterstock.

INGEN KOMMENTARER