FC Midtjyllands guldfugl Pione Sisto må efter alt at dømme melde afbud til play-off-kampene mod Sverige. Den 20-årige landsholdsspiller skal testes i de kommende dage.
Søndag aften så Pione Sisto med fra tribunen, da FC Midtjylland overrumplede Esbjerg med 5-1. Den flamboyante kantspiller døjer nemlig i øjeblikket med en skade, som skal undersøges nærmere.
Skaden kan med stor sandsynlighed vise sig at holde Pione Sisto tilbage, når det danske landshold møder Sverige i de to afgørende play-off-kampe om de sidste EM-billetter.
– Han tager derover til nogle test, og så vurdere de ham. Det er normalt, sådan de gør, siger Pione Sistos træner Jes Thorup til ritzau.
FC Midtjylland-træneren skulle endvidere have udtalt, at han tror, at skaden holder Sisto ude af de to kommende landskampe.