Manchester City-manageren vil svede omkring den belgiske playmakers sundhedsstatus, da han i gårsdagens Capital One Cup-semifinale mod Everton udgik med store smerter, efter han blev alvorlig taklet af Ramiro Funes Mori på Etihad Stadium.
Kevin De Bruyne blev båret ud af Manchester Citys andet Capital One Cup-semifinaleopgør mod Everton, der blev til en 3-1-sejr til City, hvor manager Pellegrini frygter en alvorlig ledbåndsskade.
Den belgiske stjernespiller blev skiftet ind ved 2.halvlegsstart og scorede kun fire minutter efter, at han kom på banen, i en kamp, hvor City jagtede et resultat i form af en sejr, der kunne sende dem til Wembley mod Liverpool.
De Bruyne pådrog sig, hvad der ligner en muskelskade, da hans dupper sad fast i jorden, og han gik ned efter en tackling fra Ramiro Funes Mori i dommerens tillægstid.
Manchester City-spilleren blev båret ud på en bårer, hvor hans højre ben var tungt spændt op, og det efterlod City med 10 mand på banen for resten af kampen, idet de havde brugt samtlige af deres udskiftninger.
Pellegrini udtalte efter kampen, at skaden til belgieren ikke var en ‘let’ skade at komme sig over.
– Det er svært at vide nu. Han havde nogle problemer, udtaler Pellegrini til Sky Sports.