Ærgerlig Lasse Heinze stopper karrieren

Ærgerlig Lasse Heinze stopper karrieren

1416
0
DEL

FC Midtjylland-ejede Lasse Heinze må stoppe karrieren som konsekvens af en lang række skader. 

29-årige Lasse Heinze må stoppe karrieren, før det oprindeligt var planlagt.

En drilsk hofteskade har været udslagsgivende for hans beslutning, afslører målmanden, som blev anbefalet til at stoppe.

– Min krop kan ikke rigtig mere. Jeg var til nogle undersøgelser for en lille måneds tid siden, hvor man kunne se, at mine problemer i hoften desværre er vendt tilbage. Jeg har endnu engang fået forkalkning på min hofte, og lægerne anbefalede kraftigt, at jeg stoppede, siger Lasse Heinze til bold.dk.

– Hvis jeg kunne, ville jeg meget gerne have fortsat. Det er på ingen måde et udtryk for, at jeg er træt af fodbold. Tværtimod elsker jeg mit job og har været bevidst om, at jeg har haft verdens bedste job. Men jeg håber, at min krop nu kan komme til at slappe lidt af ved at slippe for den her enorme træningsbelastning, uddyber målvogteren.

Lasse Heinze var udlejet fra FC Midtjylland til norske Sarpsborg i denne sæson, og han har tidligere også repræsenteret Silkeborg IF og AC Horsens.

 

INGEN KOMMENTARER