Hobro: Forstår og respekterer Beckmanns stop

Hobro: Forstår og respekterer Beckmanns stop

772
0
DEL

Mikkel Beckmann har valgt at sætte støvlerne på hylden efter denne sæson, og selvom man i Hobro er ærgerlige over beslutningen, så har man også en forståelse for, hvorfor midtbanespilleren nu siger stop.

Mikkel Beckmann der tidligere har været en kæmpe profil i Superligaen, både for Randers og FC Nordsjælland, har valgt at indstille karrieren, da motivationen til at spille fodbold på højeste niveau ikke længere er til stede. I Hobro forstår man Beckmanns beslutning.

– Vi vidste, at Mikkel Beckmann var en rigtig dygtig fodboldspiller, og det er ærgerligt for både Mikkel og Hobro IK, at vi på grund af skader aldrig nåede at få det fulde udbytte af hans potentiale, siger Jens Hammer Sørensen i en pressmeddelelse.

– Vi har i klubben stor respekt for Mikkels svære beslutning, og vi takker ham for hans tid i Hobro og hans utrættelige indsats for at komme ud af sine skadesforløb, siger sportschefen.

Mikkel Beckmann nåede kun at være i Hobro i en enkelt sæson, og nu bliver det altså ikke til mere fodbold på det professionelle niveau for den teknisk dygtige midtbanespiller.

INGEN KOMMENTARER