Neven Subotic er ramt af en blodprop i armen. Nu står den serbiske midtstopper overfor en længere pause.
Alt kører nærmest på skinner for tiden i Borussia Dortmund. De sort-gule fra Ruhr-distriktet i Tyskland jagter fortsat rivalerne fra Bayern München i kampen om den eftertragtede Bundesliga-titel, men nu har en dårlig nyhed ramt klubben og holdet.
Serbiske Neven Subotic, der tidligere har været stamspiller i midterforsvaret med forsvarskæmpen Mats Hummels, men som i denne sæson er henvist til bænken, er ramt af en blodprop.
Det skriver Dortmund på deres egen hjemmeside, og selv udtaler hovedpersonen sig også:
– Jeg har det godt efter omstændighederne. Jeg kan træne for mig selv, og når jeg vender tilbage igen for fuld styrke, vil jeg være i bedre form end nogensinde, fortæller Subotic til klubbens hjemmeside.
Blodproppen vil holde ham ude resten af sæsonen, meddeler Borussia Dortmund.