Der var tale om et usædvanligt stille transfervindue for stenrige Paris Saint-Germain. Det netop lukkede transfervindue kan endda koges ned til, at der ingen afgange eller ankomster var. Den franske storklub har dog stadig kurs mod det franske mesterskab og håber på succes i Champions League.
Selv inden transfervinduet åbnede var PSG-træneren Laurent Blanc ude med forhåbninger om, at han gerne ville beholde ethvert medlem af PSG-truppen, hvilket lykkedes. Ikke en eneste spiller blev solgt.
Et ordsprog siger, at man ikke skal ændre på noget, der virker i forvejen. Det kan være det ordsprog, Blanc har lyttet til. Det går i hvert fald godt for PSG-truppen, der efter al sandsynlighed snart kan fejre det franske mesterskab endnu engang.
– Jeg synes at spillerne er rigtig gode i PSG, udtalte Blanc i lørdags.
– Ingen ønskede at forlade klubben. Vi har den samme trup, som da vinduet åbnede, hvis det fortsætter på den måde. Jeg er glad.
Det stille transfervindue betyder, at de spillere, Laurent Blanc har fuld tillid til, nu skal følge opgaven til dørs. Det ser dog heller ikke ud til at blive noget problem for de franske mestre, der i skrivende stund indtager førstepladsen med hele 24 point ned til nærmeste forfølger.
I sidste ende er det kun trofæerne, der tæller, men det faktum, at ingen har ønsket at forlade PSG vidner om, at den franske storklub befinder sig blandt de største og bedste klubber i Europa. I omklæningsrummet er man efter al sandsynlighed ivrige efter at hive det første europæiske trofæ til Paris i 20 år.
Meget kunne tilmed tyde på, at den nuværende spillertrup har kvaliteten til at vinde et europæisk trofæ. Det kan være en af grundene til, at PSG har valgt at have tillid til de spillere, der allerede er i klubben. Salvatore Sirigu og Ezeuiel Lavezzi blev ellers rygtet væk fra klubben, men her i kølvandet på transfervinduets lukning befinder de sig stadigvæk i den franske hovedstad.
Sirigu, der ellers er andetvalg på målmandsposten efter Kevin Trapps ankomst, var rygtet til Liverpool. Hvad angår Lavezzi, så var både Chelsea, Juventus og Inter eftersigende varme på den argentinske kant-spiller. Nu er de to spillere sikre på at blive i den franske hovedstad, i hvert fald indtil sommer.
Netop sommerens transfervindue kan vise sig at blive stort for pengestærke Paris Saint-Germain. Sportsdirektøren i klubben arbejder eftersigende allerede på en liste med transfermål.








