Xavi er fan af Championship-klub

Xavi er fan af Championship-klub

1154
0
DEL

Xavi er en sand legende i fodboldens verden. Han er en af de mest dekorerede spillere i historien. Han har også været en af de absolut mest velspillende midtbanespillere i mands minde. Hans høje status har dog ingenlunde gjort ham til en fodbold-snob.

Man skulle ikke forvente sig, at Xavi er en mand, der holder af at se og følge engelsk Championship-fodbold, men det er ikke desto mindre virkeligheden. Xavi nyder at se kampe i Championship når holdene Middlesbrough, Sheffield United og Charlton folder sig ud på banen. Det afslører den spanske stjerne selv i et interview med ESPN.

– Jeg følger Middlesbrough fordi Aitor Karanka er der. Brighton ligger i toppen af ligaen. Jeg mødte en dreng den anden dag. En engelsk dreng. Han havde en Barcelona-trøje på, men da jeg spurgte ham om, hvem han holdt med. Han sagde Sheffield United. Jeg kender en smule til dem. De har 20.000 fans i tredje division. Det er utroligt.

– Det er en del af England. Jeg så noget af en Charlton-kamp for et par dage siden. Kampen blev vist i fjernsynet, men stadion var ikke desto mindre propfyldt. Utroligt. Hvis det havde været i Catalonien, Olot mod Reus, så havde der været en håndfuld mennesker samt familierne til spillerne.

Det er forståeligt, at Xavi kan fatte sympati for Middlesbrough. Det er trods alt en spanier, der står i spidsen for klubben. En endnu mere mærkværdig tanke er dog, at den tidligere spanske superstjerne sidder og ser kampe fra Championship. En sådan kamp kunne eksempelvist være mellem Barnsley og Sheffield United eller Charlton og Ipswich.

 

 

INGEN KOMMENTARER