Efter Morten `Duncan´ Rasmussens tilbagevenden til grønsværen på Fredensvang i Aarhus er rygterne begyndt at svirre, om at Leon Andreasen også skal hentes hjem til AGF. Dette afvises nu af sportschefen.
Den 28. januar fik AGF-fansenes et af deres største ønsker opfyldt, da 31-årige Morten `Duncan´ Rasmussen blev hentet hjem, efter 10 år i andre klubber. Den næste på fansenes ønskeseddel er den tidligere AGF’er Leon Andreasen.
Midtbanespilleren har kontraktudløb med Hannover 96 til sommer, hvilket åbner døren for et skifte til Aarhus. Umiddelbart ser dette ønske dog ikke ud til at blive opfyldt lige med det samme:
– Jeg har hørt Leons navn og Duncans navn, siden jeg kom til Aarhus for lidt over et år siden. Nu har vi Duncan her i hvert fald, og så må vi leve med, at Leons navn kommer til at dukke op, men det er ikke noget, som er aktuelt i dag, siger sportschef Jens T. Andersson til TV2 Østjylland.
Læs også: Kent Nielsen forbereder sig på et forandret AGF
Han fastslår dog, at man har i sinde at hente forstærkning, der kan gå direkte ind i startopstilling i næste transfervindue:
– Vi kigger i alle led på banen, men for mig er det vigtigt, at vi får spillere ind med kvalitet og som vil være en del af projektet AGF. Får vi muligheden for at tage nye spillere ind – og det skal vi til sommer – så skal det være spillere med den rigtige kvalitet, og det vil sige, at vi går efter spillere, der skal slå til i startopstillingen, siger Andersson og tilføjer:
– I mit perspektiv skal nogle fra den nuværende startopstilling ud på bænken. Når man skal vurdere et hold og truppen, så kan man ofte kigge på, hvem der sidder på bænken. Det er ofte der, man ser bredden og kvaliteten af dem, som er på banen.
AGF indleder foråret i aften klokken 18 mod OB.