Bayer Leverkusen-cheftræner Xabi Alonso er blevet meldt på blokken i Real Madrid på det seneste, men spanieren vil ikke kommentere rygterne konkret.
Carlo Ancelotti ligner en færdig mand i Real Madrid, som derfor snart skal have fundet en afløser for den succesrige italiener.
I den forbindelse er Xabi Alonso flere gange blevet nævnt, og forud for Bayer Leverkusens kamp mod St. Pauli er han blevet foreholdt rygterne.
Leverkusen-cheftræneren ønsker dog ikke at kommentere på de meldinger, der har floreret om Real Madrids interesse.
“For os (Leverkusen, red.) betyder disse historier intet. Vi holder fokus på resten af sæsonen, som vi har foran os,” siger Alonso på pressemødet og uddyber:
“Det er vigtigt, at vi husker netop det – at sæsonen ikke er forbi. Vi har stadig fem kampe i Bundesligaen foran os, og det skal vi være bevidste om,” udtaler han.
Kort efter blev Leverkusen-bossen igen spurgt til rygterne.
“Jeg har vitterlig lige sagt, at vi ikke skal snakke for meget om fremtiden. Det er ikke godt for os at miste fokus,” lød det fra Xabi Alonso.
Leverkusen indtager en aktuel 2. plads i Bundesligaen.
Foto: Shutterstock.